Byliny

Poznaj nasze Byliny

Rośliny Ozdobne

Byliny to bardzo liczna grupa roślin. Ich bogactwo i różnorodność powoduje, że od kilku lat zwiększa się ich  zastosowanie w  różnych typach ogrodów. Wkraczają również na tereny zieleni publicznej, w miejsca gdzie dotychczas szerokie zastosowanie miały drzewa i krzewy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą  roślin ozdobnych (bylin), poniżej przedstawiamy opisy, wybranych bylin z naszej szkółki roślin.

Achillea filipendulina Coronation Gold (krwawnik wiązówkowaty) bylina ozdobna pochodzi z Kaukazu, ma pędy wyrastające do 100 cm wysokości, kwiaty żółte zebrane w baldachogrona, kwitnie od lipca do września. Krwawnik wiązówkowaty jest łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań, odporny na zasolenie. Należy go sadzić w miejscach słonecznych, znosi okresowe susze. Stosowany jest w ogrodach przydomowych, parkach, rabatach kwiatowych, na rekultywacje. Inne odmiany krwawnika wiązówkowatego dostępne w szkółce to Feuer Land, Credo, Cerise Queen, Kellwayi, Red Velvet, Lilac Beauty, Terracota,White Beauty.

Achillea filipendulina Coronation Gold (krwawnik wiązówkowaty) bylina ozdobna pochodzi z Kaukazu, ma pędy wyrastające do 100 cm wysokości, kwiaty żółte zebrane w baldachogrona, kwitnie od lipca do września. Krwawnik wiązówkowaty jest łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań, odporny na zasolenie. Należy go sadzić w miejscach słonecznych, znosi okresowe susze. Stosowany jest w ogrodach przydomowych, parkach, rabatach kwiatowych, na rekultywacje. Inne odmiany krwawnika wiązówkowatego dostępne w szkółce to Feuer Land, Credo, Cerise Queen, Kellwayi, Red Velvet, Lilac Beauty, Terracota,White Beauty.

Bergenia cordifolia Rotblum (bergenia sercolistna) ta bylina pochodzi z Syberii. Wyrasta do 40 cm wysokości i tworzy ładne kępy, dużych skórzastych zimozielonych liści o sercowatym kształcie. Kwitnie wiosną w kwietniu, kwiaty czerwone. Roślina łatwa w uprawie. Ze względu na dużą dekoracyjność zalecana do miejskich nasadzeń, jak również  przydomowych ogródków.

Convalaria majalis (konwalia majowa) bylina krajowa, znana dobrze z polskich lasów. Pojedyncza roślina wyrasta do20 cm. wysokości. Ma podłużne jajowate liście, kwiaty dzwonkowate białe bardzo pachnące, pojawiają się w maju. Łatwa w uprawie, stanowisko cieniste i półcieniste, gleba umiarkowanie wilgotna. Konwalia majowa stosowana jest w naturalistycznych kompozycjach parków i ogrodów. Jest bardzo dobrą rośliną okrywową.

Echinacea purpurea (jeżówka purpurowa) bylina odporna na niesprzyjające warunki środowiska. Wysokość 60-100 cm, liście wydłużone szorstkie, ciemnozielone. Kwiatostany do 14 cm. średnicy, barwy różowej lub purpurowej. Kwitną od lipca do września. Wymaga gleby o odczynie obojętnym. Doskonała roślina na rabaty kwiatowe w kompozycjach naturalistycznych w parkach i ogrodach Masowo sadzona w zieleni miejskiej. Inne odmiany dostępne w szkółce to Alba i Magnus.

Geranium cantabrigiense Biokovo (bodziszek kantabryjski ) kępiasta roślina ozdobna (bylina) wysokości do 20 cm. Liście błyszczące, głęboko powycinane, początkowo jasnozielone później czerwonawe. W czerwcu i lipcu pojawiąją  się kwiaty biało- różowe. Roślina o małych wymaganiach glebowych. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Bodziszek kantabryjski ma wszechstronne zastosowanie w nasadzeniach miejskich, parkowych jak również w ogrodach przydomowych. Z innych odmian dostępne są Cambrigde, Karmina, Berggarten.

Geranium macrorhizum Czakor (bodziszek korzeniasty ) bujnie rosnąca bylina, dorasta do 30 cm. Kwiaty purpurowo-różowe, pojawiają się w maju i czerwcu. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba przeciętna ogrodowa. Bodziszek korzeniasty należy do najważniejszych roślin okrywowych, masowo stosowany w miastach, jak również w mniejszych ogrodach. Z dostępnych odmian wymienić należy . Ingwersen, Spessart, Bevan s Variety

Hedera helix ( bluszcz pospolity) roślina ozdobna o zimozielonych liściach. Osiąga wysokość 30 cm, doskonała bylina okrywowa. Może się również samodzielnie wspinać na podpory. Stosunkowo małe wymagania glebowe. Stanowisko cieniste i półcieniste. Bluszcz głównie stosuje się jako roślinę okrywową lub pnącze. Masowo sadzony w parkach jako runo.

Hemerocallis Aten ( liliowiec) roślina ozdobna pochodzi z Azji. Wysokość do 80 cm. Kwiaty pomarańczowe pojawiają się w czerwcu –lipcu Dekoracyjna z kwiatów i liści. Łatwa w uprawie. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Stanowisko słoneczne. Liliowce mają duże zastosowanie w nasadzeniach miejskich i ogrodowych. Inne odmiany Corky, Crimson Pirate ,Stella d,Oro.

Lavandula angustifolia Alba (lawenda wąskolistna)roślina ozdobna, bylina o zielonoszarym zabarwieniu liści. Wyrasta do około 40 cm. Kwiaty białe pojawiają się od czerwca do lipca. Stanowisko słoneczne. Lawenda wąskolistna nie wymaga żyznego podłoża, lubi upały, nie przeszkadza jej susza. Wspaniała roślina pokrywająca glebę. Ma duże zastosowanie w zieleni miejskiej; bardzo chętnie sadzona w przydomowych ogródkach. Inne odmiany dostępne w szkółce to Dwarf Blue, Hidcote, Grappenhal, Munstead, Rosea

Nepeta x fassenii Alba( kocimiętka Fassena) bylina wyrasta do 30-40 cm. Tworzy gęste i bujne kępy. Kwiaty białe rozwijają się od maja do września. Dobrze rośnie na każdej glebie, w miejscach słonecznych i suchych. Kocimiętka Fassena stosowana jest w ogrodach skalnych, rabatach kwiatowych. Szczególnie duże zastosowanie ma w nasadzeniach miejskich ze względu na swoją dekoracyjność (długo kwitnie) jak również małe wymagania glebowe. Z innych odmian dostępnych w szkółce polecane są Grog, Six Hills Giant, Walker s Love

Salvia nemorosa Adrian( szałwia omszona) bylina osiąga wysokość do 50 cm. Kwitnie od czerwca do września, ważne jest przycinanie, które wpływa na powtarzanie i obfitość kwitnienia. Lubi słońce, znosi suszę. Niewybredna co do gleby. Doskonale spełnia swoją rolę w małych ogrodach jak i w dużych nasadzeniach miejskich.Inne cenne odmiany to Amethyst, Blauhugel, Caradonna, Mainacht, Marcus, Ostfriesland, Schwelenburg.

Sedum spectabile Brillant (rozchodnik okazały) roślina ozdobna wyrasta do 30- 50 cm. Ma grube łodygi zakończone kwiatostanami barwy czerwonej. Roślina sadzona w miejscach słonecznych. Gleba przepuszczalna, sucha, piaszczysta. Rozchodnik okazały stosowany jest w zieleni publicznej jak i małych ogródkach. Inne odmiany to . Carmen, Matrona.

Thymus citrodorus Aureus (macierzanka cytrynowa) niska bylina szeroko się rozrastająca. Liście początkowo żółte potem zielone. Kwitnienie od maja do września, kwiaty barwy lila. Nie wymagająca co do gleby. Macierzanka cytrynowa stosowana jest jako roślina okrywowa w dużych jak i małych nasadzeniach.

Vinca minor (barwinek pospolity) ta bylina ma wysokość 20-30 cm. Kwitnie bardzo obficie w maju. Najlepiej rośnie w glebie luźnej. Jest to jedna z najlepszych i najłatwiejszych w uprawie bylin, doskonała do zadarniania miejsc półcienistych i cienistych. Barwinek pospolity szeroko stosowany jest w parkach, zieleni miejskiej. W szkółce dostępne są odmiany: Alba, Gertrude Jeckyl, Atropurpurea, Rubra, Variegata

ta bylina ma wysokość 20-30 cm. Kwitnie bardzo obficie w maju. Najlepiej rośnie w glebie luźnej. Jest to jedna z najlepszych i najłatwiejszych w uprawie bylin, doskonała do zadarniania miejsc półcienistych i cienistych. Barwinek pospolity szeroko stosowany jest w parkach, zieleni miejskiej. W szkółce dostępne są odmiany: Alba, Gertrude Jeckyl, Atropurpurea, Rubra, Variegata

Waldsteinia ternata (pragnia syberyjska) roślina ozdobna wyrasta do 20 cm. Kwitnie w kwietniu- maju, kwiaty żółte. Pragnia syberyjska dobrze rośnie w miejscach cienistych i półcienistych , nawet na całkiem suchych glebach. Po barwinku druga roślina pod względem przydatności do zadarniania dużych zacienionych powierzchni.

0 +
Zrealizowanych projektów
0
Zadowolonych klientów
0 +
Rodzajów roślin
0
Zasadzonych bylin