trawy ozdobne

Trawy Ozdobne

Trawy ozdobne są stosowane do nasadzeń w ogrodach, skwerach miejskich, zieleni wokół budynków. Trawy ozdobne różnią się np. wysokością wzrostu (niskie trawy i trawy wysokie), kolorem blaszek liściowych (np. czarna trawa i trawy ozdobne czerwone), źdźbłem itp.

Nasze trawy ozdobne ze względu na wysoką odporność na surowe warunki klimatyczne, znakomicie nadają się do tworzenia np. skalniaków oraz innych ciekawych akcentów w waszych ogrodach. Trawy ozdobne przyjmują różny wygląd, a ich kwiatostan zadziwia swoją formą. Wiosną do poprawnego wzrostu trawy ozdobne potrzebują nawozów azotowych oraz dbania o umiarkowaną wilgotność podłoża.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą hurtowąW ofercie posiadamy wiele gatunków i odmian traw, m.in. Trzcinnik ostrokwiatowy, Turzyca Morrowa, Śmiałek darniowy, Kostrzewa miotlasta, Kostrzewa sina, Imperata cylindryczna,  Wydmuszyca piaskowa,  Miskant chiński, Molinia trzcinowata, Proso rózgowate, Rozplenica japońska, Mozga trzcinowata.

Calamagrostis x acutiflora Avalanche (trzcinnik ostrokwiatowy) ozdobna  trawa tworząca  kępy o zielono białych liściach. Wyrasta do 60 cm. Kwiatostany czerwono- różowe pojawiają się w czerwcu-sierpniu. Trzcinnik ostrokwiatowy jest rośliną niewymagającą, lubi gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne. Rośnie na stanowiskach słonecznych lub słabo zacienionych. Szerokie zastosowanie w zieleni miejskiej, parkach, ogrodach przydomowych. Inne zalecane odmiany to: .  Carl Foerster, Overdam

Carex morrovii Ice Dance (turzyca Morrowa) zimozielona trawa ozdobna o zielono- białych liściach. Wysokość do 30 cm. Roślina okrywowa na nieco wilgotne gleby. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Zastosowanie w zieleni miejskiej, ogrodach przydomowych.  Do innych popularnych odmian zaliczyć należy: Irisch Green, Vanilla Ice, Variegata.

Carex ornithopoda Variegata (turzyca ptasie łapki) ta trawa wieloletnia, bezproblemowa i łatwa w uprawie turzyca. Wyrasta do 20 cm. wysokości, ma efektowne liście z kremowym zabarwieniem. Kwitnie od czerwca do września. Łatwa w uprawie, rośnie na przeciętnej, lekkiej i przepuszczalnej glebie ogrodowej. Stanowisko słoneczne. Turzyca ptasie łapki doskonała jest do nasadzeń naturalistycznych i zadarniających. Wykorzystuje się ją w zieleni miejskiej, ogrodach.

Carex muskingumensis (turzyca palmowa) roślina ozdobna pochodzi z Ameryki Północnej. Osiąga wysokość  50 cm. Ma nietypowe palmowe liście, tworzy kępy. Kwitnie od czerwca do września, tworzy brązowo- czarne kłosy. W uprawie znosi zarówno stanowiska suche jak i wilgotne. Turzyca palmowa może być stosowana jako roślina rabatowa lub okrywowa dla  miejsc  nasłonecznionych jak i cienistych. Może również rosnąć w płytkich wodach do 10 cm. głębokości. Stosowana w ogrodach skalnych, rabatach, parkach jak również w zieleni publicznej.

Deschampsia caespitosa Goldschleier (śmiałek darniowy) ozdobna trawa tworzącą gęste kępy. Wysokość do 150 cm. z kwiatostanami, które początkowo są  srebrnawo-zielone, później złociste. Nie ma większych wymagań glebowych. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych. Śmiałek darniowy sadzony jest na rabatach, parkach, zieleni miejskiej. Z innych wartościowych odmian dostępnych w szkółce wymienić należy Goldschleier, Goldtau, Tardiflora

Festuca scoparia syn. gautieri (kostrzewa miotlasta) trawa naturalnie występuje w Pirenejach. Z ciemnozielonych iglastych liści tworzy  zwarte kępy wysokości do 20 cm. Kwitnie od czerwca do lipca. Gleba przeciętna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Stanowisko słoneczne i półcieniste. Kostrzewę miotlastą stosuje się w ogrodach przydomowych,  rabatach, zieleni miejskiej.  Na uwagę zasługuje odmiana Pit Carlit, niższa i bardziej zwarta.

Festuca glauca Intense Blue (kostrzewa sina) ta trawa tworzy gęste, zwarte, foremne kępy o stalowych igiełkowatych liściach. Wysokość do 20 cm. Łatwa i niewymagająca w uprawie trawa. Gleba uboga, piaszczysta, sucha. Stanowisko słoneczne. Kostrzewę siną wykorzystuje się w ogrodach przydomowych,  skalnych, rabatach, zieleni miejskiej.

Imperata cylindrica Red Baron (imperata cylindryczna) roślina ozdobna (trawa) pochodzi z północno-wschodniej Azji. Osiąga wysokość 30-60 cm. Liście na początku wegetacji zielone, później zabarwiają się na czerwono. Należy do roślin łatwych w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Wymaga stanowiska słonecznego, w cieniu jest słabiej wybarwiona. Trawa imperata cylindryczna nadaje się do małych ogrodów jak również do dużych nasadzeń publicznych.

Leymus glaucus (wydmuszyca piaskowa) rodzima trawa rosnąca nad Bałtykiem. Silnie się rozrasta podziemnymi rozłogami. Osiąga wysokość  60cm., z kłosem 120. Liście szerokie z niebieskim nalotem. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest bardzo odporna i wytrzymała, rośnie w każdej glebie, dobrze znosi zasolenie i zdegradowane gleby. Wymaga stanowisk słonecznych, znosi suszę. Wydmuszyca  piaskowa stosowana jest w zieleni publicznej, do obsadzania wydm, skarp, rekultywacji gleb

Miscanthus sinensis Ferner Osten (miskant chiński)  trawa ta osiąga wysokość 60 cm. , z kwiatostanami nawet 160cm. Tworzy kępy. Liście długie z białym paskiem po środku. Kwitnie we wrześniu, kwiatostany czerwone. Stanowisko słoneczne, gleba żyzna próchniczna.  Miskanty chińskie szeroko są  stosowane w zieleni publicznej jak również w małych ogrodach.  Wśród bogatej oferty szkółki można wymienić następujące odmiany: Blutenwonder, Gracillimus, Kleine Fontane, Kleine Silberspinne, Krater, Malepartus, Morning Leigth, Punktchen, Purpurascens, Silberfeder, Silberspinne, Sioux, Strctus, Variegata, Zebrinus.

Molinia arundinacea Edith Duszus (molinia trzcinowata) trawa o kępiastym pokroju. Osiąga wysokość 90 cm. Liście żółto- brązowe. W lipcu wyrastają pędy kwiatostanowe w kolorze ciemnego fioletu. Ma niewielkie wymagania glebowe. Stanowisko słoneczne. Trzęślica trzcinowata sadzona jest w ogrodach, rabatach, parkach i szeroko rozumianej zieleni publicznej. Na uwagę zasługują również inne odmiany dostępne w szkółce: . Karl Foerster, Transparent, Windspiel, Edith Duszus, Heidebraut, Heidezwerg.

Panicum virgatum Heavy Metal (proso rózgowate) trawa pochodząca z Ameryki Północnej. Dorasta do 150cm., tworzy zwarte kępy. Liście niebieskawe  , jesienią przybierają barwę żółtą. Kwitnie od lipca do września, kwiatostany różowo-purpurowe. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Stanowisko słoneczne, półcieniste. Proso rózgowate wykorzystuje się w ogrodach przydomowych, parkach, zieleni miejskiej. Inne odmiany to: Rehbraun, Rotstrahlbusch, Strictum, Schenandoah, Squaw, Warior.

Pennisetum alopecuroides (rozplenica japońska)  trawatworzy gęste kępy wysokości do 80 cm. Kwitnie od sierpnia do października. Wytwarza bardzo ozdobne kłosy, liście zielone przewieszające się. Lubi miejsca słoneczne, gleby lekkie. Rozplenica japońska stosowana jest w parkach, ogrodach, zieleni miejskiej. Ze znanych odmian  wymienić można: Hameln, Hameln Gold, Little Bunny, Moudry.

Phalaris arundinacea (mozga trzcinowata) roślina ozdobna wysokość do 80 cm., silnie się rozrasta. Kwitnie w czerwcu, lipcu. Kwiatostanem jest wiecha. Gleba żyzna, umiarkowanie wilgotna. Stanowisko słoneczne. Mozga trzcinowata zastosowanie ma w ogrodach, parkach, zieleni publicznej.  Inne odmiany to: Feesley, Luteo Picta, Tricolor.